SIKÇA SORULAN SORULAR

Glosslityum beton parlatma sistemi nedir?

Gloss Lityum Beton Parlatma Sistemi, özel yüzey silim makinaları ve elmas taşlarla, yüzeyde herhangi bir kaplama oluşturmadan, tozumayan, kaymayan, çevre dostu ve bakım maliyeti gerektirmeyen parlak zeminler elde edilmesini sağlar. Uygulama hem eski hem de yeni betonlara yapılabilir. Glosslityum beton parlatma sistemi cila değildir. Uygulama mekanik olarak zemini pürüzsüz hale getirerek zeminin kendi kendine parlaması prensibi ile çalışır.

Betonda parlaklık nedir?

Mevcut beton zeminlerin üzerine hiçbir kaplama oluşturmadan, mekanik olarak uygulanan bu sistem; Amerikan Beton Parlatma Birliği’nin belirlediği 5 farklı uygulama standardı içerir. Parlaklık derecelerine göre uygulama sistemleri sınıflandırılır. Parlaklık ölçerdeki dereceler 15 ve 80 arasında olmalıdır.

Her türlü beton zemin parlatılabilir mi?

28 günlük kürlenme süresini doldurmuş her türlü beton zemin parlatılabilir. Parlatma için beton zeminin yeni veya eski olmasının bir önemi yoktur. Yüzeyi çok kirli, çatlaklar ve çukurlar bulunan beton yüzeylerin tamiratı yapılarak parlatılması da mümkündür, tabi ki beton yüzey parlatma basamaklarına başlamadan önce, yüzey ne kadar güzel ve sorunsuz ise parlatma sonrası elde edilecek yüzey de bir o kadar kusursuz ve güzel olur.

Glosslityum beton parlatma sistemi tek aşamada mı yapılır?
Hayır. İstenilen parlaklık derecesine göre farklılık gösterir. En parlak uygulama 6 aşamadan oluşur.

 • Silim - Kazıma Uygulaması
 • Zemin Tamiri
 • C² Lityum Silikat Sıvı Yüzey Sertleştirici Uygulaması
 • Parlatma Uygulaması
 • C² Seal Uygulaması
 • Burnisher Uygulaması

Glosslityum beton parlatma sisteminin avantajları nelerdir?

 • Uzun Ömürlü, Kesin Zemin Çözümü
 • Yüksek Yüzey Mukavvemeti
 • Tozumayı Engelleme
 • Leke Dayanımı
 • Kayma Direncinin Artması. NFSI (National Floor Safety Institute) Sertifikası.
 • Lastik İzini Engelleme
 • Eski Betonların Peroformansını Artırır
 • Çevre Dostu Uygulama
 • Yansımayı ve Ortam Aydınlığını Artırır
 • Üretimin Durmasına Sebep Olmaz
 • Yanmaya Karşı Tamamen Dirençlidir
 • LEED Sertifikası İçin Puan Kazandırır

Sıvı yüzey sertleştiriciler kullanmak şart mıdır?
Evet

Sıvı yüzey sertleştiriciler ile betonun yoğunluğunu arttırmak ve yüzeyini sertleştirmek, betonu parlatmaya hazırlamak konusunda oldukça önemli bir basamaktır. Beton yüzeyini mümkün olan en iyi parlaklık derecesine kadar parlatabilmek için yüzey sertleştiricilerin kullanılması gereklidir. Lityum içerikli sıvı yüzey sertleştiriciler betonun içine penetre olarak çimento ile reaksiyona girer, yüzeyi genleştirerek sertleştirir ve betonun tozumasını tamamen ortadan kaldırır. Özellikle yumuşak beton zeminlerde sıvı yüzey sertleştiricilerin kullanılması çok daha önemlidir. Eğer zemin çok yumuşak ise sıvı yüzey sertleştiricilerin zemine birkaç kat uygulanması gerekebilir. Sıvı yüzey sertleştirici kullanılmayan yumuşak beton zeminlerde kazıma ve honlama basamaklarında betonun dağılması ve agregaların koparak zeminde çukurlar bırakması gözlemlenebilir.

Glosslityum beton parlatma uygulamasında agregaların görünmesi şart mı?
Hayır

Hayır, agregaların gözükmesi istenmiyorsa, ilk silim basamağı daha ince elmas tanecikleri bulunan taşlarla yapılarak, betonun sadece yüzey kısmının parlatılması sağlanabilir. Eğer beton yüzeyinde derin çizikler veya çukurlar varsa bu çizik ve çukurları yok etmek için beton yüzeyi çukurların en alt noktasına kadar silinerek bu çukurlar ve çizikler yok edilir. Bu durumda betonun içindeki agregalarda ortaya çıkartılmış olunur.

Yapısal makro sentetik lifler, betonun slump-çökme miktarını etkiler mi?
Evet

Çökme kaybı (düşük slump) genellikle uygulama oranı, kullanılan betonun bekleme süresi ve liflerin ortak bir fonksiyonudur. Slump, işlenebilirlik ile aynı anlama gelmemektedir. Düzgün tasarlanan yapısal makro sentetik fiber donatılar, beton karışımında kompozit bir malzeme gibi davranılmasını sağlayarak yapışkanlığı artırırlar. Slump ayarı gerekiyorsa, süper akışkanlaştırıcı takviyeler yeterli olacaktır. Döküm yapmadan önce, test dökümü yapmak, iyi bir uygulamadır.

Önceden epoksi kaplanmış yüzeye glosslityum beton parlatma uygulaması yapılabilir mi?
Evet

Daha önce epoksi kaplanmış bir yüzey özel epoksi temizleme elmaslarıyla silinerek ilk olarak epoksinin tamamen beton yüzeyinden temizlenmesi gerekmektedir. Epoksi temizlendikten sonra beton parlatma basamaklarına geçilebilir.

Glosslityum sistemi ile beton parlatıldıktan sonra parlaklığını ne kadar süre ile korur?

Bu süre tamamen betonun yapısı ve kullanım şekline göre değişir, sert beton zeminler parlaklıklarını yumuşak zeminlere oranla çok daha uzun süre korurlar. Günlük olarak temizliği yapılan beton zeminler parlaklıklarını 5-10 sene koruyabilirler. Zamanla yıpranan parlaklıklarını kaybeden zeminler çok basit birkaç basamak silim ile tekrar ilk günkü parlaklık ve canlılığını kazanırlar.

Glosslityum sistemi ile beton parlatıldığında kayganlığı artar mı?
Hayır

Tersine parlatılmış betonun kayma direnci, işlem görmemiş betona oranla daha fazladır. Yani beton parlatıldıkça kayganlığı da azaltılmış olur.

Yapısal makro sentetik fiber katkı, betonun özgül ağırlığını etkiler mi?
Hayır

Betonun özgül ağırlığı, beton karışımı ve hava miktarı ile alakalıdır. Sentetik liflerin, betonun özgül ağırlığına bir etkisi yoktur.

Yapısal makro sentetik fibet donatı, betonda uçucu kül kullanımını etkiler mi?
Hayır

Makro sentetik fiber donatılar, betona mekanik olarak bağlanır. Uçucu kül gibi herhangi bir puzolanik bileşenle birlikte kullanımları, ne makro sentetik performansını ne de uçucu kül kompozitini etkilememektedir.

Yapısal makro sentetik fiber donatılar, silis dumanı içeren betonda kullanılır mı?
Evet

Betonda mukavemeti artırmak için, silis dumanı kullanılır. Ortaya çıkan yoğun ve yüksek mukavemetli beton, gevrek davranış göstermektedir. Gevrek davranış, plastik çatlamalara müsait bir yapı demektir. Yapısal makro sentetik fiberlar, betonu sünek bir kompozit bileşiğe dönüştürerek, silis dumanının betona olan yararlarını, büyük ölçüde artırmaktadırlar.

Yapısal makro sentetik fiber donatılar, bütün çimento tipleri ile çalışır mı?
Evet

Macromesh54 ve Fibermesh 650s makro sentetik fiber donatılar, bütün çimento tipleri ile uyumlu olarak çalışırlar.

Yapısal makro sentetik fiber donatılar, hafif agrega ile çalışır mı?
Evet

Makro sentetik fiber donatılar, hafif agrega ile test edilmiştir. Betona olan bütün faydaları, hafif beton için de geçerlidir.