BETON RENKLENDİRME

BETON RENKLENDİRME NEDİR?

Beton renklendirme beton parlatma sistemiyle yapılan renklendirmedir.
Beton kazıma işleminden zaten bahsetmiştik,yine kısaca bahsedecek olursak ; eski veya yeni mevcut betonda yıpranan eskiyen veya çatlayan veya sağlam beton yüzeyden en üst tabakası özel elmas pedli kazıma makineleri ile kazınarak taze nefes alan pürüzsüz betona ulaşılması işlemidir. Bu işlemden sonra betona özel lityum esaslı çevreye dost (Leed Breem Puanı kazandıran)sıvı yüzey sertleştirici uygulanır ve daha sonra betonda tabaka oluşturmayan betona penetre olarak aynı zamanda da betonu istenilen renkte olmasını sağlayan bir sistemdir.Bu son teknoloji beton renklendirme hiçbir eski sisteme benzememektedir.Betonunuz renklenirken aynı anda parlak beton ve çok mukavim,tozumayan,kayma direnci olan nefes alan zeminler elde edersiniz.

Beton renklendirme sadece görsellik amacıyla mı yapılır?

beton renklendirme beton yüzeylerinize tozumazlık ve parlak beton uygulamaları ile aynı zamanda güçlendirmiş yenilemiş ve artistik bir görünüme sahip olmuş olur.Kim betonu sağlamlaşırken aynı zamanda da böyle artistik bir hale dönüşmesini istemezki !
Bu yüzden AVM ,okul,büyük restoranlar,hastaneler,showroomlar,fabrikalar parlak beton renklendirmeyi çok tercih etmektedir.
Beton yüzeyi renklendirmek yukarıdaki gibi bir çok firmanın tercihi haline gelmiştir ,Çünkü artık dünya Epoksi zemin kaplamının dezavantajlarından yorulmuş durumda ,soyulan,dökülen devamlı bakım gerektiren epoksi betonun yüzeyini kapladığı içinde beton sağlıksızlaşır ama beton parlatma ve beton renklendirme bir yüzey kaplama değildir.bu yüzden soyulma dökülme ve ciddi bakımlar gerektirmez ,10-20 yıl garantilidir.Yukarıda da belirttiğim gibi beton nefes alır ve parlak beton olur ,beton renklenir ve estetik bir görünüme sahip olur.

Beton renklenirken veya parlak beton uygulamasında beton kayganlığı artar mı?
Beton renklendirmede de ve parlak betonda da beton yüzeyinin parlak olmasından sebep sanki kayganlığı artacakmış gibi düşünülür ancak bizim bu beton parlatma sistemimizde ve beton renklendirme sistemimizde kullanılan kimyasalların ve özel elmas taşlı pedlerin kullanılmasından dolayı betonda kayganlık oluşması bir yana betonun kayma direnci artmaktadır ve aynı zamanda betonun aşınma direnci arar, lastik izi oluşmaz.

Beton renklendirmenin sunduğu estetik ve ayırt edicilik avantajları da göz önüne alındığında mekanlara gerçek manada değer katan bir uygulamadır

TOP