BETON PARLATMA NEDİR?

Beton parlatma eski veya yeni beton zemin yüzeyinde Husqvarna marka elmas bıçaklı özel yüzey silim makineleri ile kirli görünümlü yüzeyin betonda sırasıyla kazıma ,honlama ve parlatma basamaklarıyla aşındırılığ Crete colors ürünleri ile parlatılması işlemidir.

Beton Parlatma sisteminde betona ve çevreye zararlı hiçbir kimyasal kullanılmaz ve bu nedenle tamamen çevre dostu,çok uzun ömürlü ve ekonomik bir beton elde etmiş olursunuz.
Beton parlatma sisteminin diğer bütün sistemlere göre bir çok avantajı vardır. Avantajları şöyle sıralanabilir;

– Betonda ayna parlaklığı
– Betonun dayanıklılığını artırır.
– Betonda tozumazlığı tamamen ortadan kaldırır.
– Bakım ve temizleme kolaylığı
– Düşük bakım maliyeti
– Betonda ışık yansımasını artırarak enerji tasarrufu.
– Betonda kayma direnci sağlar
– Çevre dostudur ,Leed sertifikasına uyumumlu
– Lastik izi oluşumunu önler
– Hemen kullanıma açılır bekleme gerektirmez.

Beton parlatma bu gibi avantajları ve eski teknoloji yüzey kaplamalara göre ömrü kat kat fazla olması nedeniyle endüstriyel zeminlerde ve hastanelerde okullarda ,büyük mağaza ve yapı marketlerde,üretim tesislerinde,restoranlarda,otoparklarda,devlet binalarında tercih edilmektedir.
Özellikle yoğun ayak trafiğinin olduğu ve ağır iş makinelerinin ve forkliftlerin çalıştığı zeminlerde dayanımının çok fazla olması ve tekerlek izlerini en aza indirmesi sebebiyle en uygun zemin çözümüdür. Beton yüzeyler bir kere parlatıldıktan sonra temizlenmesi sadece paspas ve su ile çok kolay bir şekilde yapılabilir.
beton zeminleri taze nefes alan yüzeylere dönüştürebilen bu teknoloji bulunmaz bir alternatiftir.Ayrıca çok tercih edilmesinin sebeblerinden biride budur .Beton yüzeyde bir katman oluşturmadığından dolayıdır ki epoksi gibi tabaka oluşturan sistemlerdeki gibi bakteriyel bir ortam oluşturacak durum yoktur ,direk olarak betonun kendisi parlatılmaktadır .Çünkü betonda bir tabaka olursa mutlaka soyulur kabarır ve kalkar bu gibi durumlarda tabakanın altında nemli bir ortam oluşur ve bakteri üremesi için çok müsait bir durumdur.Bu nedenle Avrupa ve Amerika’da ve artık ülkemizde de gıda üretim tesisleri,hasteler ve okul gibi hijyen aranan ortamlarda zorunlu hale getirilmiştir.
Ve elbetteki diğer tüm beton yüzeylerde de avantajlarını yukarıda saymıştım .
Parlatılmış beton yüzeylerin ışığı mükemmel bir şekilde yansıtması ise otel lobileri, ofisler ve restoranlar için en önemli estetik faydalarından biridir. Ayrıca üstün ışık yansıtma özelliği sayesinde aydınlatma için gerekli ışık miktarında önemli oranlarda düşüş sağlar ve %40lara varan elektrik tasarrufu sağlamaktadır.

Beton yüzeyler parlatıldıktan sonra kullanılacak değişik özelliklerdeki C2 Seal ürünleri sayesinde hem beton parlaklığını ve görünümünü daha da mükemmelleştirmek hem de beton zeminin suya, yağlara asitlere ve her türlü kimyasallara karşı direnç kazanmasını sağlamak mümkündür.
Ayrıca iç ve dış mekanlar için özel üretilmiş boyalarla beton zeminlerinizi renklendirerek, dayanıklı ve dekoratif zeminler elde etmek de mümkündür. Betonun üzerine hayal gücünüzle sınırlandırılmış, dekoratif şekiller yapmanın yanı sıra, firma logoları, uyarı ve işaretler ve ayırıcı çizgiler uygulamakta mümkündür. Kullanılan beton renklendirici boyalar transparan olup, beton içine penetre olur. Betonun içine nüfuz eden boyalar betonun kendi yapısını kapatmadan, betonu renklendirilir. Yüzeye sürülen boyalar gibi aşınması, kazınması, kalkması ve silinmesi mümkün değildir. Beton renklendirme eski ve yeni betonlara uygulanabilir.

Beton parlatma sistemini Türkiye de büyük firmalar yapılarına ve yatırımlarına verdikleri önemden dolayı tercih ettiler ve etmeye devam etmekteler.Sizde eski teknolojilere bağlı kalmayın! zemininiz epoksi bile kaplı olsa biz her türlü betonu parlatıyoruz !

TOP