BETON DONATI OLARAK ÇELİK TEL

Çelik Teller betonun darbe dayanımını, aşınma direncini artırması ve çatlak oluşumunun engellenmesi amacıyla uzun yıllardır inşaat sektöründe çelik hasır yerine kullanılan fiber donatı malzemeleridir. BETONFİBER® HE1050 Çelik Teller 1100-1250 N/mm2 (MPa) çekme dayanımı olan, soğuk çekmeli çelik telden ASTM A820 standardına göre üretilmiştir. Özellikle endüstriyel alanlardaki beton zeminler; makineler ve raflar gibi statik yüklerin yanı sıra araç trafiği gibi dinamik yüklere de maruz kalmakta ve birleşim noktalarından çatlamaktadır.

Betonun içerisine homojen olarak dağılmış BETONFİBER® HE1050 Çelik Teller, betonu darbe dayanımı ve enerji emme kapasitesi yüksek hale getirir, çatlamasını önler.

BETONFİBER ÇELİK TELLER

Hasır demir yerine kullanılan, betonun içerisine üç boyutlu dağılarak betonun çatlamasını engelleyen, betonun mukavemetini, aşınma direncini, yangın dayanımını artıran uzun yıllardır inşaat sektöründe kullanılan çelik özellikli malzemedir. Çelik teller 1100 N/mm² (Mpa) çekme dayanımı olan, soğuk çekmeli çeliktelden ASTM A820 standartlarında üretilmiştir.

ÖZELLİKLERİ

Kullanımı hasır demire oranla çok çok kolay olan çelik teller m³ başına beton mikserin içerisine uygun dozajda atılarak 7-12 dk hızlı devirde karıştırılması yeterli olduğundan işçilikten de kazandıran bir üründür. Hasır demir uygulaması zordur zahmetlidir, betonu hasır demirin arasına nakletmek zordur, demir olması itibariyle paslanma yapar, tek boyutlu donatılandırır. Beton çatlar, dökülür, aşınır, pas payı gerektirir. Bunun gibi bir çok dezavantajı ortadan kaldırmak için; Betonfiber çelik tellerin avantajlarını şöyle sıralayabiliriz.

Rötre ve büzülme çatlaklarını engeller.
Darbe, yük dayanımı, kırılma dayanımı, eğilme dayanımını artırır.
Yüksek aderans sağlar.
Agregaların dibe çökmesini engelleyerek betonun her noktasında dayanımının eşit olmasını sağlar.
Homojen dağılarak üç boyutlu donatılandırır.
Tozuma ,aşınma ,pullanmayı engeller.
İşçilik gerektirmez.
Paspayı gerektirmez.

TOP